O agáte

Agát biely (lat. Robinia pseudoacacia) patrí medzi najodolnejšie dreviny, ktoré dokážu naše lesy ponúknuť.

Agát veľmi dlho vydrží, je húževnatý, ale je nesmierne krivý, a preto každá jeho časť je určená na iné využitie. My ako jediná firma na Slovensku a v Čechách vyrábame všetky agátové produkty. Takýmto spôsobom dokážeme agát zhodnotiť, a teda našim zákazníkom poskytnúť profesionálne prevedenie a výbornú cenu.

 

 

 

GUĽATINA

guľatinaNakupujeme agátovú guľatinu po celom Slovensku, ktorú následne spracovávame a vyrábame z nej všetko, čo je vôbec možné z dreva vyrobiť. Pritom zhodnocujeme – plne využívame každú jednu časť tejto drevnej suroviny.

Z agátovej guľatiny následne vyrábame rôzne druhy kolov, reziva či terás.

 

 

KOLY

koly-odkôrnenéTo o aký druh kolov ide závisí od zvolenej techniky spracovania a procesu, ktorým drevo prechádza.

Odkôrnené koly – Každý jeden kus agátovej guľatiny je starostlivo opracovaný za pomoci odkôrňovačov a takto je zbavený svojej najvrchnejšej časti – kôry.
Využitie: ohrady, obory pre zvieratá, oplotky a pod.

 

 

DSC_0129 Odbelené koly – Pri tomto druhu kolov je agátová guľatina nielen odkôrnená, ale zbavená aj svojej podkôrnej časti – bele.
Beľ je svetlá vonkajšia časť kmeňa, ktorá sa od jadra líši svojimi fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami. Beľ je mäkšia ako jadro kmeňa a koly s beľou nie sú natoľko odolné ako odbelené koly.

 

šľapákyaltánok-Ema preliezka_No-počkaj-zajac Tento druh kolov je navyše dôkladne brúsený, a aj preto je ho ideálne použiť všade tam, kde chcete mať aj po rokoch hladký estetický povrch bez veľkých prasklín a triesok.
Využitie: detské ihriská, záhradný nábytok, ploty, altánky, pergoly, šľapáky do záhrady…

 


vinice-2
koly-štiepané-3 koly-štiepané-2Štiepané koly – Ide o lacný variant kolov, ktoré nemusia byť odkôrnené, ani odbelené.

Kmeň vo svojom najsurovšom stave putuje do štiepačky, kde je rozdelený – rozštiepený na viac častí.
(Pri pohľade na vrchol takto upraveného kolu má jeho profil tvar trojuholníka.)
Využitie: najlacnejší variant pre oplotky na farmách, koly do viníc…

 

 

koly-štvorhrannéŠtvorhranné koly – Ide o pílené koly (zbavené bele) so 4 ostrými hranami.
Využitie: k stromčekom do záhrad…

Technické kolíky – Rovnako ako pri predchádzajúcom druhu, aj tieto koly majú 4 hrany. Štandardné rozmery sú 2,5 x 2,5 cm a 3 x 3 cm.
Využitie: do záhrad – kolíky k paradajkám, viničné kolíky…

 

 

REZIVO

rezivo-neomietané-2Ďalším druhom spracovania, ktorému sa venujeme je výroba agátového reziva. Treba si vybrať, či bude rezivo čerstvo narezané – bez hobľovania a brúsenia alebo suché rezivo – ohobľované a obrúsené.

Čerstvé rezivo v sebe obsahuje min. 50-70% vlhkosti.
Pre získanie druhého variantu je rezivo potrebné vysušiť pomocou sušiarne dreva. Tým klesne vlhkosť na približne 8-16
% (podľa potreby a profilu reziva).

neomietane-dosky-suseneneomietane-rezivo_2Neomietané rezivo čerstvo narezané obsahuje kôru a beľ (ako vidieť na obrázku vľavo).

Neomietané rezivo – vysušené a opracované (hobľované, brúsené) má ideálnu vlhkosť, je zbavené bele a je zachovaná prirodzená krivosť reziva (ako vidieť na obrázku vpravo).

 

Omietané rezivo – čerstvo narezané môže obsahovať na hranách oblinu, beľ alebo minimálne čiastky kôry (ako vidieť na obrázku vľavo).

Omietané rezivo – vysušené a opracované (hobľované, brúsené) – tzn. úplne zbavené kôry a bele (ako vidieť na obrázku vpravo). Rezivo zbavené kôry a bočných oblín.
Využitie: ploty, záhradné sedenia, lavičky, trámy, podkladové hranoly pod terasy…


 

TERASY

Naša firma je najväčší výrobca agátových terasových dosiek. Agátové dosky sú naša vlastná výroba, exotické dosky nakupujeme priamo z prístavu. V ponuke máme aj drevoplast (kompozit), ktorý naša firma vybrala ako najlepší spomedzi všetkých materiálov tohto druhu na trhu. Nie sme nútení predávať ani jeden z týchto materiálov, preto sa pokojne obráťte na našich obchodníkov – odborníkov, ktorí Vám odporučia najlepší variant. Montáž a realizáciu terás zabezpečujú perfektní majstri, ktorí majú namontovaných už viac ako 23 000 m2 terás.

Štandardné rozmery agátových terasových dosiek, ktoré dodávame sú nasledovné – šírka x výška – 120 x 20 mm. Dĺžky sa dodávajú 80, 120, 160 a 200 cm alebo 70, 110, 150, 190 cm.

Pri objednávke nie je možné objednať jeden presný rozmer (napríklad 50 m2 terasových dosiek iba o dĺžke 150 cm). Zvolená plocha terasy bude poskladaná z aktuálne dostupných dosiek všetkých rozmerov (buď 80, 120, 160 a 200 alebo 70, 110, 150, 190).

Montáž vykonáva naša firma alebo je možné objednať iba dodanie materiálu a montáž si zabezpečiť samostatne.

 

DETSKÉ IHRISKÁ

Predávame najkvalitnejšie a najkrajšie detské ihriská na Slovensku.

Na ich výrobu používame agátové koly a rezivo, o ktorých sme popísali vyššie. Vďaka výrobnému procesu a použitým materiálom patria naše ihriská k absolútnej špičke na trhu.

Odbelené agátové drevo, ktoré používame na stavbu detských ihrísk zabezpečí, že Vám ihrisko nezačne časom práchnivieť, hniť, ani sa nezačne štiepiť.
Takto upravené drevo zabezpečuje extrémnu odolnosť ihriska voči poveternostným vplyvom, drevokazným hubám i hmyzu.